Rumianek czy koper włoski dla niemowlaka?

Koper włoski nie dla niemowląt
Koper włoski dla dzieci

Nic. A dlaczego? Przede wszystkim zdrowych dzieci do momentu rozszerzania diety nie powinniśmy dopajać. Jedynym pokarmem i napojem jaki, dziecko spożywa powinno być mleko mamy lub mleko początkowe. W przypadku chorób oczywiście podajemy leki, ale tego nie zaliczamy do pokarmów. Kopru włoskiego nie podajemy także dzieciom do 4 roku życia, ze względu na substancje w nim zawarte.

Wiem, że często słyszysz, że herbatka z kopru włoskiego jest świetna na kolki. Niestety ta herbatka ma też swoje

Koper włoski dlaczego NIE dla niemowląt?

Napar z kopru włoskiego jest bogaty w estragol, który może być uznawany za substancję rakotwórczą (działanie na zwierzętach) . Są to stosunkowo nowe badania bo, pierwsze z nich opublikował Włoski Narodowy Instytut żywności i żywienia w 2010 roku. W wyniku tych informacji inne uznane instytucje zaczęły przyglądać się sprawie i wydały swoje oświadczenia. I tak:

Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) podała, że spożywanie kopru włoskiego i jego naparów nie jest wskazane do 4 roku życia bez konsultacji z pediatrą.

Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) w roku 2017 wydało swoją opinię, zgodnie z którą nie zaleca podawania herbatki koperkowej przed ukończeniem 4 roku życia.

Dodatkowo anetol zawarty w koprze włoskim morze mieć działanie neurotoksyczne.

Kopru włoskiego nie podajemy zatem niemowlętom ani mamom karmiącym (oznaczony jako wysokie ryzyko dla mam karmiących w e-lactancia).

Dlaczego sprzedają herbatki, skoro nie powinno się ich podawać?

To jest bardzo dobre pytanie, na które nie umiem odpowiedzieć. Myślę, że przede wszystkim dlatego, że je ludzie kupują. Tutaj górę bierze chęć zarobku niż dobro konsumenta. Na dzień dzisiejszy  wspomniane organizacje rekomendują, ze dzieci do 4 roku życia nie powinny spożywać tego naparu.
Pomijam już, że na rynku wciąż możemy spotkać granulowane herbatki z koperkiem dedykowane niemowlętom i małym dzieciom. W ich skład wchodzi zdecydowanie więcej cukru niż wyciągu z kopru, a oba składniki nie powinny występować w diecie niemowląt.

Koper nasiona

Koper włoski a koperek

Koper włoski to nie to samo co nasz koperek.  Charakteryzuje się bulwą, a do naparów używamy jego nasiona. Zwykły koperek jak najbardziej możemy podawać dzieciom już w 1 roku życia.

Co jeśli podawałaś go dziecku? Czasu nie cofniemy. Po prostu zadbaj o dobra dietę od dziś😊

Autor: Asia Sasin-Kowalczyk, dietetyk, pedagog, specjalista żywienia małych dzieci.

Bibliografia:

  1. ESPGHAN, Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition, 2017
  2. www.e-lactancia.org
Koper nasiona