Otyłość, nadwaga u dzieci i młodzieży w statystykach

Problem otyłości u dorosłych znany jest od dawna. U dzieci narasta on od kilkunastu lat. Otyłość przez wielu rodziców nie jest uważana za chorobę. Często nie dostrzegają oni problemu, uważając nawet, że jeśli dziecko jest „pulchne”, to z pewnością jest zdrowe. Tymczasem nadwaga i otyłość znacznego stopnia stanowią zagrożenie dla zdrowia i należy je uważać za jedną z chronicznych chorób niezakaźnych, do niedawna nazywanych chorobami cywilizacyjnymi.

Kiedy piszę dla Was ten, krótki wpis na bloga w Polsce jest 18.10.2020 roku, jesteśmy w trakcie globalnej pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. 

Dodatkowo wiemy, że obecnie zmagamy się z pandemią nadwagi i otyłości wśród dzieci, niestety czas pozostania w lockdownie, ograniczony dostęp do szkół czy przedszkoli może zwiększyć odsetek dzieci z nadmierną masą ciała.  Niestety po pierwszej fali epidemii w swoim gabinecie zaobserwowałam znaczy wzrost konsultacji dzieci z nadprogramowymi kg. Dodatkowo, okazało się, że czas spędzony z dziećmi w zamknięciu spowodował, że rodzice zauważyli że jest problem z masą ciała, jakością i ilością spożywanych posiłków.

Otyłość problemem wagi ciężkiej

Nadmierna masa ciała u dzieci to problem z którym zmaga się cały świat. Na podstawie danych WHO (World Health Organization- Światowa Organizacja Zdrowia) oszacowano, że liczba dzieci z nadwagą   i otyłością może sięgnąć w 2025 roku 70 milionów. Zmiany są konieczne i niezbędne.

Według standardów IOTF z 2005 roku Polska obok Anglii należy do krajów europejskich o najwyższym przyroście nadwagi i otyłości u dzieci w wieku 5-11 lat. Jeśli niczego nie zrobimy w naszym kraju co roku 400 tyś dzieci zacznie zmagać się z nadwagą, a 80 tyś przejdzie z nadwagi na otyłość.

Chcę pokazać Ci, że jest to poważny problem i statystycznie dość prędko może dosięgnąć i Twoje dziecko. Czy ty jako rodzić możesz z tym walczyć? NO JASNE! Mówisz wiedzieć, że to właśnie od Ciebie w dużej mierze będzie zależało czy Twoje dziecko będzie w tych statystykach czy nie.  Nie martw się, że to trudne i niemożliwe. Zmiany są prostsze niż myślisz.

Definicja  nadwagi i otyłości

O nadwadze u dziecka będzie mowa, gdy w wyniku gromadzenia się tkanki tłuszczowej dojdzie do zachwiania pomiędzy proporcją masy ciała do wzrostu. Dziecko waży kilka kilogramów więcej niż powinno.

Otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w której zespół objawów uwarunkowany jest czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres, nieprawidłowe żywienie czy brak aktywności fizycznej oraz wewnętrznymi: genetycznymi, metabolicznymi. W wyniku tych czynników dochodzi do patologicznego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w ograniźmie.  Otyłość jest niebezpieczna, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Profilaktyka

W celu zahamowania niepokojącego trendu wśród dzieci podejmowane są liczne działania prewencyjne. W 2016 roku w resorcie zdrowia zapoczątkowana została działalność koalicji na rzecz walki z otyłością. W 2014 roku WHO powołało komisję do walki z otyłością dziecięcą. Celem jej pracy jest obniżenie do 2025 roku % dzieci z nadmierną masą ciała ( dla przypomnienia wg. Statystyk w 2025 roku będzie to już prawie 70 ml dzieci +- tyle ile wynosi aktualnie liczba ludności Francji). W Polsce realizowane są różne prozdrowotne programy edukacyjne np. Trzymaj Formę.  Działań profilaktycznych jest coraz więcej i z tego należy się cieszyć.

Jednak podkreślę, tu że największy wpływ na zachowania żywieniowe dzieci i styl życia mamy my sami rodzicie. To od nas zależy co podamy dziecku. Od nas zależy, czy będziemy siedzieć przed TV czy wybierać spacer. Dzieci od najmłodszych lat uczą się od swoich rodziców ( obserwując ich i naśladując), dlatego wszelkie zmiany należy zacząć od siebie.

Na naszym blogu sukcesywnie będziecie znajdować wiele treści, które pomogą Wam wprowadzić zdrowe nawyki do swojego domu!

Pozdrawiam

Wasza dietetyczka:)

mgr inż. Aleksandra Porębska

Literatura:

  1. Sikorska-Wiśniewska G., Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80
  2. Stanek-Gonera A., Musiałowska D. Pokonaj nadwagę i insulinooporność u dziecka. Wydawnictwo JK, Łódź 2019
  3. Noczyńska A., Zubkiewicz- Kucharska A., Otyłość wieku rozwojowego. Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020