Czy wiesz, że otyłość uznana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych? W klasyfikacji chorób ICD-10 ma nawet swój własny kod. Według badań światowej organizacji zdrowia (WHO) ponad 40 milionów dzieci poniżej 5 roku życia ma nadwagę lub otyłość. Te dane są alarmujące! Co więcej szacuje się, że w Polce co roku nadwagę diagnozuje się u 400 tyś dzieci.
Jakie są konsekwencje nadwagi i otyłości?
Lista powikłań nadmiernej masy ciała u dzieci jest niestety bardzo długa. Warto ją poznać by wiedzieć, że nadwaga i otyłość u dziecka to nie żarty, i nie można czekać aż wyrośnie. Najważniejsze z nieprawidłowości, które mogą wystąpić u dziecka znajdziecie na poniższej grafice.

Diagnozę otyłości u dziecka przeprowadzi lekarz/dietetyk sprawdzając jego masę ciała i wzrost. Specjalista obliczy BMI i porówna z siatkami wzrastania WHO lub z polskimi siatkami projektu OLA i OLAF. Na tej podstawie dostaniecie zwrotną informację jak wygląda sytuacja, oraz czy waga dziecka jest w normie czy jednak od normy odbiega.
Sprawdzenie masy ciała możesz również, wykonać samodzielnie, korzystając z narzędzi jakie dla Cebie przygotowałyśmy. Wystarczy, że pobierzesz siatkę centylową, obliczysz BMI według instrukcji, naniesiesz wyniki na wykres siatki i odczytasz wynik. W przygotowanych materiałach znajdziesz przykład, który przeprowadzi Cię przez ten proces, oraz normy dla prawidłowej wagi dziecka, nadwagi i otyłości.
Moje dziecko jest otyłe? Co dalej?
Zakładam, że oceniwszy obiektywnie masę ciała u dziecka, stajesz twarzą w twarz z faktem, że nie jest dobrze. Zastanawiasz się co dalej. Oczywiście wskazana będzie konsultacja pediatryczna, oraz następnie u wizyta u dietetyka, który ustali dla Was zalecenia żywieniowe. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u specjalisty warto wiedzieć w jakim zakresie, może Ci pomóc.
Lekarz może:
- ocenić masę ciała dziecka,
- wydać skierowanie badania krwi oraz dokonać ich interpretacji w odniesieniu do norm dla dzieci, ale również odnieść je do historii małego pacjenta,
- rozpoznać zaburzenie, chorobę i postawić diagnozę lub skierować do innego specjalisty w celu objęcia opieką,
- ocenić stosowaną suplementację, włączyć niezbędną farmakoterapię.
Dietetyk może:
- przeprowadzić niezbędne pomiary u dziecka,
- ocenić i przeanalizować sposób żywienia,
- wychwycić błędy żywieniowe,
- zmodyfikować dietę,
- dać wskazówki dotyczące modyfikacji stylu życia,
- dopasować żywienie do możliwości dziecka i rodzica,
- opracowanie indywidualnych zalecenia z uwzględnieniem chorób lub zaburzeń np. insulinooporność lub anemia,
- dostosować metodę pracy z dzieckiem do jego wieku.
Jeśli chcesz zobaczyć w czym dokładnie może pomóc Ci dietetyk dziecięcy koniecznie zajrzyj tutaj: