Dziecko na diecie wegetariańskiej – czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla Twojego dziecka?

Dieta wegetariańska może być elementem prozdrowotnego stylu życia u osób dorosłych, ale czy dziecko może być na diecie wegetariańskiej? Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna dla dzieci?

Wegetarianizm u dzieci i zasadność jego stosowania to zdecydowanie coraz popularniejszy temat. W tym poście postaram się nieco przybliżyć wam ten temat. Zaczniemy od odrobiny teorii. Dieta wegetariańska to sposób żywienia który opiera się na produktach pochodzenia roślinnego. Istnieją różne typy wegetarianizmu, ale wszystkie łączy niespożywanie mięsa. Odróżniają się one zaś kwestia podejścia do spożycia niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Na dietę wegetariańską decyduje się coraz większa ilość osób. Dieta wege zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na doniesienia o jej dobroczynnym działaniu na organizm.

Czy dzieci mogą być wegetarianinami?

Wielu rodziców-wegetarian pyta mnie czy może powinno się podać dziecku mięso? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć wiele osób i wbrew pozorom jest prosta. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska nadaję się dla osób na wszystkich etapach życia i rozwoju. Możemy śmiało powiedzieć że w naszych warunkach geograficznych możemy bezpiecznie stosować dietę wegetariańską u dzieci. Należy jednak podkreślić że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana aby zaspokajać potrzeby młodego organizmu i wspierać normalny rozwój dziecka. Zwolenników diety wegetariańskiej w Polsce przybywa z roku na rok. Według raportu opublikowanego w 2014 roku przez CEBOS wegetarianie stanowią już 1% polskiego społeczeństwa. Co za tym idzie coraz więcej młodych rodziców zastanawia się czy ich dziecko może żywić się zgodnie z przyjętymi przez nich zasadami wegetarianizmu. Często rodzice stają przed dylematem czy dieta wegetariańska jest dobra dla ich dzieci?

Ważne jest aby rodzic decydując się nad wprowadzeniem diety wegetariańskiej u swojej pociechy miał odpowiednią wiedzę aby ją prowadzić. Jeśli nie posiadamy takiej wiedzy warto zastanowić się nad konsultacją z doświadczonym tej dziedzinie dietetykiem. Dieta wegetariańska powinna opierać się na doborze różnych produktów roślinnych, z uwzględnieniem roślin strączkowych. Rośliny strączkowe to doskonałe źródło białka niezbędnego w procesie rozwoju.

Spośród wszystkich odmian wegetarianizmu dla dzieci polecany jest sposób żywienia laktoowowegetariański który dopuszcza spożycie jaj i produktów mlecznych. Za najbardziej niebezpieczny model żywienia w naszych warunkach geograficznych możemy przyjąć witariańzm oraz frutarianizm. Witarianizm to tzw. dieta „surowa” oparta głownie na owocach warzywach i orzechach. Frutarianizm dopuszcza spożywanie wyłącznie owoców i warzyw, których zerwanie nie powoduje śmierci – czyli inaczej zniszczenia rośliny.

Dieta wegetariańska dla dzieci – fakty i mity

Wegetarianizm można wprowadzać już od dziecka. W obliczu epidemii otyłości i chorób cywilizacyjnych przejście na dietę pozbawioną produktów pochodzenia zwierzęcego daje szansę na zachowanie zdrowia na długo. Jednak krążące w sieci informacje błędnie sugerują że dieta wegetariańska jest niebezpieczna dla dzieci. Często idąc za tym tropem rezygnujemy z wprowadzenia tego modelu żywienia u dzieci nawet jeśli sami na co dzień mięsa nie jadamy. Poniżej znajdziemy kilka najczęściej krążących informacji o diecie wegetariańskiej u dzieci wraz z informacją czy dane stwierdzenie to mit czy może fakt.

Dieta wegetariańska i wegańska jest szkodliwa dla dzieci – MIT
Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może być z powodzeniem stosowana u dzieci na każdym etapie rozwoju. Ponadto stosowanie diety wegetariańskiej odpowiednio zbilansowanej może uchronić dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi w tym otyłością.

Dzieci musza jeść mięso żeby prawidłowo się rozwijać – MIT
Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska zabezpiecza młody oragnizm w odpowiednią ilość białka, zwłaszcza jeśli przyjmiemy że dziecko stosuje styl żywienia laktoowowegetariański a więc spożywa produkty mleczne lub jaja. Dobrym źródłem białka na diecie wegetariańskiej są rośliny strączkowe, fasola, soja, soczewica.

Dzieci stosujące dietę wegetariańską cierpią na anemię bo nie jedzą mięsa – MIT
Obserwacje z innych krajów na dzieciach wegetariańskich i wegańskich nie wykazały większego występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza w tej grupie żywieniowej. W celu zwiększenia ilości żelaza w diecie zaleca się: spożywanie pieczyw na zakwasie, fermentowanych produktów z soi, łączenie produktów bogatych w żelazo z produktami bogatymi w witaminę C.

Dziecku na diecie wege zaleca się suplementację witaminą B12- FAKT
Dieta wegetariańska niesie za sobą spore ryzyko niedoboru witaminy B12, a jej niedobór jest szczególnie istotny u dzieci ponieważ może prowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych, upośledzenia rozwoju) W produktach pochodzenia roślinnego nie ma źródeł witaminy B12 dlatego przyjmuje się że dziecko na diecie wegetariańskiej powinno suplementować ją w ilośći 0,9-2,4 µg/d. Ponadto zaleca się aby dzieci na diecie wegetraiańskiej stosowały co najmniej 3 porcje produktu wzbogaconego w tę witaminę np. płatki kukurydziane.

W diecie dziecka wegetarianina może brakować wapnia – FAKT i MIT
Jeśli przyjmiemy że rodzic zaplanował u dziecka dietę laktoowowegetriańską lub laktowegetariańską wówczas mamy pewność że zspokoi potrzeby młodego organizmu na ten składnik. Niedobór wapnia może wystąpić w przypadku odmian wegetarianizmy wykluczających produkty mleczne z równoczesnym niezastąpieniem ich produktami bogatymi w wapń lub w przypadku braku równoczesnej suplementacji.

Podsumowując jeśli jesteście zadeklarowanymi wegetarianami i chcielibyście aby wasze pociechy nie spożywały mięsa, ale obawiacie się że dieta bezmięsna to ryzyko niedoborów i wpłynie negatywnie na wasze dziecko pamiętajcie – dzieci mogą obyć się bez mięsa i uniknąć niedoboru składników odżywczych. Wystarczy dobrze zaplanować ich jadłospis i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, tłuszczy i kalorii oraz innych składników takich jak Żelazo, witamina B12 czy witamina D i wapń.
mgr. Aleksandra Porębska