Wolisz słuchać? Przejdź do odcinka #18 Podcastu Mniam Mniam.
Moje dziecko nie chce jeść – jak sobie z tym poradzić?
Masz wrażenie, że Twoje dziecko je bardzo mało, albo praktycznie nie je? Ta sytuacja dotyka i niepokoi bardzo wielu rodziców. Nic w tym dziwnego, w końcu każdy, chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Co jednak oznacza, że dziecko je bardzo mało i dlaczego dziecko nie chce jeść? Jak poradzić sobie z niejadkiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to znaczy, że dziecko jest niejadkiem?
W którym momencie faktycznie możemy stwierdzić, że dziecko jest niejadkiem? Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na dwie sytuacje.
Pierwsza z nich dotyczy dzieci, które jedzą objętościowo mało. Oznacza to, że dziecko je dosyć różnorodnie, jednak objętościowo jest ich zdecydowanie mniej, niż powinno być. Druga sytuacja to gdy dziecko ilościowo je normalnie, czy nawet całkiem sporo, jednak gama zjadanych produktów jest bardzo ograniczona. Na przykład zjada bułki, parówki, jakieś serki, jednak nic poza tym.
Tak naprawdę to te dwie sytuacje mogą faktycznie wskazać, że dziecko nie chce jeść. Z pewnością obie są niepokojące i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego warto dowiedzieć się jak sobie z nimi radzić.
Dlaczego dzieci nie chcą jeść?
Najczęstszych powodów, przez które dzieci nie chcą jeść jest pięć. Choć znalezienie przyczyny problemu nie zawsze jest proste, to poniższa lista z pewnością Ci to ułatwi.
Rozwojowy strach przed jedzeniem
Neofobia, czyli strach przed próbowanie nowych rzeczy zazwyczaj pojawia się u dzieci pomiędzy 18., a 36. miesiącem życia dziecka. To okres kiedy próbowanie nowych posiłków przestaje być fajne. Wiele dzieci odrzuca również produkty, które zostały wcześniej wprowadzone do diety.
W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na to, jak wygląda dieta całej rodziny. Warto podążać za dzieckiem, przygotowywać posiłki, które lubi, jednak nie można
zapominać o eksponowaniu go na nowe potrawy i zachęcaniu do próbowania poprzez własny przykład.
Przyczyny medyczne
Tak samo jak dorośli dzieci podczas choroby odczuwają większą niechęć do jedzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wynika to ze zwykłej infekcji, czy jakiejś innej choroby, jak np. refluks, czy problemy z tarczycą.
W takiej sytuacji najlepiej zacząć od obserwacji i
wykonania podstawowych badań, a jeśli jest taka potrzeba – udania się do lekarza.
Fizjonomia i fizjologia
Coraz popularniejsze u dzieci problemy związane z budową ciała w okolicach buzi są częstą przyczyną niechęci do jedzenia. Zbyt krótkie wędzidełko, mała ruchomość języka, nieodpowiednia budowa żuchwy, czy zbyt niskie napięcie mięśniowe przekłada się na trudności z jedzeniem i przegryzaniem.
Warto też pamiętać, że dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym musi skupić więcej uwagi na utrzymaniu równowagi przy stole, przez
co sam posiłek przestaje być atrakcyjny.
Zaburzenia SI
Zaburzenia Integracji Sensorycznej (SI) wpływają na zdolność do rozumienia i
porządkowania bodźców dostarczanych ze środowiska za pomocą zmysłów.
Mogą wpływać na problemy z nauką, koncentracją, czy właśnie z jedzeniem. Jedzenie jest polisensoryczne, mózg inaczej przetwarza to co odczuwają zmysły, nie czują tak bardzo, smak i zapach są ztępione lub zintensyfikowane.
To może powodować, że jedzenie nie jest fajne i komfortowe, co powoduje, że dziecko mniej chętnie będzie do niego siadać. Jeśli wokół dużo się dzieje to dzieci z zaburzeniami SI mają większą trudność ze skupieniem się na posiłku.
Zaburzenia
integracji sensorycznej mogą też wpływać na odczuwanie głodu i sytości.
Emocje
Gdy coś się dzieje w rodzinie, wszyscy są zestresowani, poddenerwowani i nawet jeśli starają ukryć się to przed dziećmi, to są one doskonałymi obserwatorami i doskonale wyczuwają sytuację.
Może pojawić się również lęk związany z czymś co dziecko usłyszało, np. zatrute jedzenie, zarazki itp., strach przed tym, że coś się wydarzy, np. zakrztuszenie.
Z tego powodu warto dbać o dobrą atmosferę w otoczeniu dziecka i filtrować treści, które do
niego docierają.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?
Spróbować znaleźć przyczynę problemu, choć nie zawsze jest to łatwe. Z pewnością dobrym rozwiązaniem nie będzie nadmierne stresowanie się tym, zdenerwowanie, próby maskowania jedzenia, przemycania go w niestandardowy sposób, czy zmuszanie dziecka do zjedzenia posiłku.
Przede wszystkim weź oddech, obserwuj, spisuj co je. W ten sposób samemu można zauważyć ile dziecko faktycznie je, ale również ułatwi współpracę ze specjalistą.
Do jakiego lekarza iść, gdy dziecko nie chce jeść?
Gdy jest to nagła sytuacja, pojawiają się inne symptomy to faktycznie jest to temat dla lekarza. Jeśli jednak nie jedzenie jest przewlekłe, to lekarz może pomóc znaleźć przyczynę poprzez zlecenie różnych badań itp, jednak nie da on magicznego leku, który przywróci apetyt Twojemu dziecku.
Dobór specjalisty powinien jednak zależeć od konkretnej przyczyny, W przypadku za krótkiego wędzidełka będzie to laryngolog, zbyt niskiego napięcia mięśniowego fizjoterapeuta, a problemów emocjonalnych – psycholog. Ważne, aby byli to specjaliści, którzy na co dzień zajmują się żywieniem dzieci. W ostatnich latach takich osób jest coraz więcej, dzięki czemu współpraca będzie efektywniejsza.
Chcesz aby Twoje dziecko w końcu przestało być niejadkiem, jednak nie wiesz w jaki sposób sobie z tym poradzić? Umów się na konsultacje, podczas których pomogę Ci znaleźć przyczynę oraz poradzić sobie z problemem.
Posłuchaj odcinka #18 Podcastu Mniam Mniam „Dlaczego dzieci nie chcą jeść?” poniżej.