Ostatnio bardzo modne stały się przekąski. Na spacer czy rower koniecznie trzeba zabrać przekąskę. Do pracy przekąska. Do szkoły przekąska. Na drogę przekąska. Na wycieczkę przekąska. Przychodzą goście wieczorem? Przygotowuję talerz przekąsek.

Jakie, zdrowe przekąski podawać dzieciom – pytają rodzice? Odpowiedź jest prosta, ŻADNE.

Wg. Słownika PWN: Przekąska to jedzenie spożywane między regularnymi posiłkami. I tu  tkwi sedno problemu – jak się ma przekąska do sugerowanych 5 posiłków dziennie?

Prowadząc warsztaty żywieniowe z przedszkolakami prezentuję im piramidę żywienia i wymieniam 5 posiłków: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. I nagle pada stwierdzenie: i przekąski!

Przekąska to słowo wytrych, czujemy się rozgrzeszeni, bo to przecież tylko mała przekąska. Albo nawet zdrowa przekąska. A jak mała i zdrowa, to luz. Najpierw jedna – dwie, potem jeszcze jedna na drogę i jedna przed zajęciami z hiszpańskiego, zdrowe orzechy, żeby lepiej pracował mózg. No i świetnie. Tylko może dołóżmy te orzechy do podwieczorku a dziecko, które uczęszcza na dodatkowe lekcje jest już w stanie 3-4 h bez jedzenia wytrzymać.

Uczmy dzieci, że mamy 5 posiłków. Na spacer możemy zabrać drugie śniadanie albo podwieczorek. Jak wychodzimy na dłużej, to zabieramy piknikowe pudełka, a dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w ich przygotowaniu lub pakowaniu. Możesz powiedzieć “to tylko nazwa”. Skoro to tylko nazwa, to czemu nie używać tych poprawnych?

Przychodzą do mnie rodzice, z problemem że ich dzieci mało jedzą. Po spisaniu wszystkiego co jest im proponowane, rodzice sami często  widzą, że coś jest nie tak. Proponujemy dzieciom jedzenie bardzo często, ok 10 razy na dobę. Oczywiście w dobrej wierze i często zupełnie bez świadomości, że tego jest aż tyle. Spróbujcie spisać w weekend WSZYSTKO co proponujecie dzieciom i zobaczcie jak to u Was wygląda.

Pierwszy rok życia rządzi się swoimi prawami – karmimy mlekiem “na żądanie”, rozszerzamy dietę i wtedy ilość może być bardzo “przekąskowa” Ale w drugim roku warto powoli, małymi krokami dążyć do wprowadzenia tych 5 stałych posiłków.

Wyolbrzymiam? Może. A ile Twoje dziecko je przekąsek w ciągu dnia? 😉

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *